Przygotowanie do sakramentu małżeństwa

Twój chłopak wręczył Ci zaręczynowy pierścionek? Nie ochłonęłaś jeszcze z emocji i nie wiesz co Cię czeka? Pewnie pierwsza myśl, która przychodzi Ci do głowy to wybór sukni i fryzury ślubnej? A może wahasz się, co powiedzą na zaręczyny Twoi rodzice? Wszystko to naturalne konsekwencje podjęcia decyzji o przyjęciu zaręczynowego pierścionka. Teraz pora odpowiednio przygotować się do zawarcia związku małżeńskiego. Pamiętaj, że czekają na Was także nauki przedmałżeńskie. 

Czy nauki przedmałżeńskie prowadzą księża?

Nauki przedmałżeńskie są prowadzone przez księży, doradców z poradni rodzinnej, czy wreszcie małżonków z wieloletnim stażem, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Są oni wysłani przez biskupa do pełnienia w jego imieniu misji kanonicznej, czyli między innymi do nauki życia w sakramentalnym związki małżeńskim. Treści przekazywane na kursie są zgodne z oficjalnym nauczaniem kościoła katolickiego, a ich kształt nadaje Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin. 

Aby dowiedzieć się, czym są nauki przedmałżeńskie pierwsze kroki należy skierować do rodzimej parafii. Tu dowiemy się między innymi o najbliższych terminach kursów dla narzeczonych, czy o możliwości odbycia nauk w trybie weekendowym.

A co jeśli planuję ślub poza miejscem zamieszkania?

Po ukończonym kursie otrzymamy zaświadczenie, które, co do zasady ma zasięg ogólnopolski. Oznacza to, że jeśli na co dzień mieszkasz w dużym mieście, ale marzysz o ślubie w uroczym kościółku w rodzinnej wiosce, możesz uczęszczać na kurs w miejscu zamieszkania. 

Dodatkowym udogodnieniem jest fakt, że duże miasta posiadają rozbudowane duszpasterstwa rodzin w zwykłych parafiach a także w parafiach działających przy zakonach. Wobec tego kursy dla narzeczonych odbywają się niemal ciągle. Jeśli nie pasuje Ci termin w najbliższym kościele, z pewnością znajdziesz dogodny termin w sąsiedniej dzielnicy, czy przy klasztorze Dominikanów. Do rozważenia pozostaje także opcja nauk przedmałżeńskich, organizowanych w wersji weekendowej. 

Więcej na temat nauk przedmałżeńskich dowiesz się także na z-miłości.pl

Co jeszcze muszę wiedzieć o ślubie kościelnym? 

Wiesz już czym są nauki przedmałżeńskie i zdecydowaliście na parafię, przy której organizowany jest kurs na odpowiadających Wam warunkach. Pamiętaj, że zaświadczenie o zaliczonym kursie nie ma ograniczonego terminu ważności. 

Ponadto, co do zasady, za kurs raczej nie pobiera się opłat, chyba, że zdecydujecie na przykład na kurs weekendowy dla narzeczonych na wyjeździe, z pełnym wyżywieniem, wtedy będziecie zobligowani pokryć koszt posiłków i noclegu. Niekiedy przy okazji kursu przedmałżeńskiego sugeruje się wpłatę symbolicznych darowizn na przykład na materiały dydaktyczne, czy działalność charytatywną klasztoru prowadzącego kurs. 

Każdy otrzymuje 2 zaświadczenia po skończonych naukach – jedno od wykładowców części teoretycznej, a drugie od pracownika poradni rodzinnej, szkolącego z zakresu naturalnego planowania rodziny. 

Na każdym kursie przedmałżeńskim jest także czas na sesję poświęconą pytaniom i odpowiedziom. Jeśli więc nurtują Was jeszcze jakieś niewiadome odnośnie zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego, podczas nauk będzie okazja aby je rozwiać.