Na czym polega humanistyczna ceremonia ślubna?

Choć tradycja zawierania małżeństwa w kościele nadal jest w Polsce silna, coraz popularniejsze stają się śluby humanistyczne. Jest to niereligijna ceremonia ślubna, która daje możliwość zawarcia małżeństwa gdzie chcesz, jak chcesz i kiedy chcesz. Tego typu ceremonia może sprawić, że wesele będzie oryginalne i jedyne w swoim rodzaju. Dlaczego? Ponieważ nie ma ustalonego scenariusza i to para decyduje, jaką formę przybiorą ich zaślubiny. Nie trzeba być ideowym humanistą, by odbyć ceremonię humanistyczną – takie wesele po prostu koncentruje się tym, co dana para sobie ceni. 

Na czym polega ślub humanistyczny

To do pary młodej należy dokładne zaplanowanie swojego ulubionego dnia i dobranie własnych słów przysięgi, które będą reprezentować ich związek. Ślub humanistyczny pozwala na odbycie wyjątkowej ceremonii, która nie musi zawierać elementów religijnych. Daje to pewną swobodę zawierania ślubów w plenerze lub dowolnym miejscu, jakie sobie zażyczysz. Tego rodzaju zaślubiny najczęściej przeprowadza się w miejscach, które nie mają licencji na śluby cywilne. Ponadto w ceremonii humanistycznej istnieje możliwość zbudowania wyjątkowego klimatu. Wszystkie kwestie omawia się z osobą, która prowadzi ceremonię. W tym wypadku nie jest to ani ksiądz, ani urzędnik – prowadzącego nazywa się celebransem. 

Akty symboliczne na ceremonii humanistycznej

Akt symboliczny jest niezwykle wymowną częścią ceremonii ślubnych – zarówno humanistycznych, jak i kościelnych. W przypadku tych drugich jednak najczęściej mamy do czynienia ze sztywnymi ramami – wesele humanistyczne pozwala natomiast puścić wodze fantazji. Jednym z popularniejszych aktów symbolicznych na takim ślubie jest trzymanie się na ręce. Państwo młodzi stają twarzą do siebie, obejmują wzajemnie swoje dłonie i patrzą sobie w oczy, a celebrans wypowiada słowa błogosławieństwa. Czasami para krzyżuje ramiona, wspólnie tworząc znak nieskończoności. To jedyny w swoim rodzaju symbol miłości, która będzie trwać wiecznie.